Oczyszczanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacji cery tłustej. Dermatolodzy potwierdzają, że to właśnie cera tłusta jest najbardziej problematyczna. Wszystko dlatego, że gruczoły łojowe wydzielają nadmiar sebum. Łój pokrywa cienką warstwą skórę twarzy. Prowadzi do zapychania porów, powstawania zaskórników i wągrów. Zrogowaciały naskórek złuszcza się, ale nie zostaje usunięty. Gromadzi się więc na skórze, przez co pojawiają się stany zapalne. Cechą charakterystyczną cery tłustej jest więc trądzik, nieodpowiednie dotlenienie i złe ukrwienie. Należy stosować pielęgnację, dzięki której martwy naskórek zostanie dokładnie złuszczony i wyeliminowany, a pory zostaną odetkane. Codzienne oczyszczanie ma też usuwać kolejne warstwy zanieczyszczeń, takich jak kurz, toksyny, wolne rodniki czy resztki makijażu. To przez nie skóra nie może oddychać.
Etapy oczyszczania cery trądzikowej
Przynajmniej dwa razy dziennie trzeba skórę twarzy tonizować. Najlepiej wykorzystywać w tym celu bezalkoholowe toniki z domieszką naturalnych ekstraktów roślinnych. Przeciwbakteryjnie działać będzie wyciąg z czarnuszki, skrzypu czy pokrzywy. Można wykonać tonik samodzielnie – wystarczy do wody dodać sok z połówki cytryny. Jeśli chcemy dodatkowo nawilżyć skórę, można dodać łyżeczkę miodu.
Ważny jest również wieczorny demakijaż. Taki przeprowadza się płynem micelarnym, który nie zawiera alkoholu, parabenów, silikonów ani sztucznych substancji perfumowanych. Dopiero tak przygotowana skóra jest gotowa na przyjęcie kolejnych aktywnych składników odżywczych.
Aby zminimalizować ryzyko powstawania ropnych wykwitów i zaskórników, przynajmniej raz w tygodniu warto wykonywać peeling. Można przyrządzić go samodzielnie – na przykład na bazie płatków owsianych i miodu albo skorzystać z środków dostępnych w aptekach lub drogeriach. Należy zwracać uwagę, by peeling był drobnoziarnisty, bo ten gruboziarnisty może wywołać podrażnienia. Specjaliści zalecają też wykonywanie peelingów enzymatycznych albo kawitacyjnych. Dla cery tłustej przeznaczone są również specjalne zabiegi kosmetyczne – w tym mikrodermabrazja korundowa, której zadaniem jest złuszczenie zrogowaciałej warstwy i wygładzanie skóry.
Również raz w tygodniu zaleca się stosowanie zabiegów silnie odżywczych, takich jak domowe maseczki na trądzik. Cera tłusta potrzebuje nie tylko oczyszczenia, ale też nawilżenia. Warto też wpływać na normowanie pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra nie będzie niekorzystnie się świecić.
Idealne maseczki na trądzik to takie, które w swoim składzie zawierają algi albo zieloną glinkę. To składniki, które będą oczyszczać głębokie warstwy skóry, łagodzić podrażnienia, niwelować zmiany trądzikowe, działać przeciwzapalnie. Jeśli w składzie znajdzie się też kwas glikolowy albo salicylowy, to dodatkowym działaniem będzie mikro złuszczanie. Kwas hialuronowy, gliceryna albo kolagen nawilży zaś skórę i utrzymają ją w doskonałej jędrności.
Należy tylko pamiętać, że na dobre efekty można liczyć jedynie wtedy, gdy wszelkie zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem preparatów dla cery tłustej będą stosowane regularnie, w długim okresie czasu. Dobrym rozwiązaniem są też konsultacje dermatologiczne, podczas których zostaną dobrane wszelkie kosmetyki, jakie mają zwalczać powstałe niedoskonałości skóry twarzy. Jeśli nie chcemy skorzystać z usług dermatologa, na rynku istnieje też sporo kosmetyków o naturalnym składzie bez recepty (np. naturalne serum do twarzy Sevolium). To rozwiązanie również wydaje się korzystne.
Ja mam cerę trądzikową, często wyskakują mi pryszcze . Usłyszałam , od lekarza ze absolutnie nie można wyciskać pryszczy, a twarz powinnam oczyszczać płynem micelarnym …na noc zalecił mi stosować krem nawilżający do cery trądzikowej . Tylko jaki ?
Jaki peeling do cery trądzikowej polecicie? Czy ten domowej roboty faktycznie działa? Jakoś nie mam przekonania . Znacie jakieś inne sprawdzone sposoby na trądzik ? HELP !
„Jeśli nie chcemy skorzystać z usług dermatologa, na rynku istnieje też sporo kosmetyków o naturalnym składzie bez recepty (np. naturalne serum do twarzy Sevolium). To rozwiązanie również wydaje się korzystne.”
Racja. Też używam tego serum i na szczęście obeszło się z wizytą u dermatologa. 🙂