Roaccutane to lek, który był stosowany w leczeniu trądziku pospolitego w najcięższych postaciach, w których terapia antybiotykowa nie przyniosła efektu. Jego składnikiem aktywnym była izotretynoina, która jest pochodną związków wit. A.

Mimo, iż lek był bardzo skuteczny i posiadał wielu fanów, powodował bardzo rozległe skutki uboczne, które występowały jeszcze długi czas po jego odstawieniu.

Skutki uboczne leku Roaccutane

Najczęściej pojawiały się:

  • wysuszenie, swędzenie i łuszczenie się skóry, które prowadziło do powstawania stanów zapalnych;
  • wysypki;
  • stan zapalny skóry warg;
  • zapalenie spojówek;
  • znacznie podwyższone OB, niewłaściwa liczba płytek krwi;
  • podwyższony cholesterol;
  • krwotoki z nosa;
  • kruche i łamliwe paznokcie;
  • bóle mięśni i stawów.

Roaccutane było lekiem silnie teratogennym. Oznacza to, miał toksyczne działanie na płód i mógł doprowadzić do zaburzeń w jego rozwoju, a nawet do śmierci dziecka w łonie matki. Dlatego też kobiety w ciąży nie powinny były stosować tego leku, a w przypadku podejrzenia ciąży natychmiast go odstawić.

Stosowało się go doustnie, w trakcie posiłków. Zasady, dawki i częstotliwość przyjmowania ustalał lekarz. Kuracja trwała maksymalnie 24 tygodnie.

W trakcie terapii Roaccutane pacjent nie powinien przebywać na słońcu. Nie należało go również stosować jednocześnie z kosmetykami i lekami o działaniu złuszczającym i wysuszającym. Roacutane upośledzał również sprawność psychofizyczną. Należało więc zachowywać szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.

Roaccutan wycofany

Mimo, iż lek posiadał wiele pozytywnych opinii, to negatywnch skutków było jednak więcej.

Wielu specjalistów uważa, że podchodna witaminy A powoduje zmniejszenie produkcji sebum. Przeciwnicy zaś ostrzegają, że efekty uboczne stosowania Roaccutane występują dużo częściej i w dużo mocniejsze postaci niż przewidywano. Odstawienie izotretynoiny związane jest także z możliwością pojawienia się takich objawów niepożądanych, takich jak depresja, psychozy, a nawet skłonności samobójcze.

Lek został wycofany ze sprzedaży ponad 10 lat temu. Koncernowi, który zajmował się jego produkcją wytoczono tysiące pozwów sądowych, m.in. o spowodowanie wad wrodzonych u dzieci, przewlekłe zaburzenia pracy jelit, a także o spowodowanie zaburzeń psychicznych, które doprowadziły do targnięć na własne życie.

Ciężko jest sprawdzić, jaka była w przypadku leku Roaccutane cena, ponieważ został on wycofany z produkcji wiele lat temu. Jego zamienniki jednak pozostały i oscylują w przedziale między 80 zł, a 300 zł – w zależności od wielkości opakowania i mocy kapsułek.

Tak jak każdy lek na leczenie trądziku – tak samo i Roaccutane powodował głównie przesuszenie skóry, swędzenie i jej stany zapalne. Aby do tego nie dopuścić, należało od samego początku leczenia stosować dobre jakościowo kremy i emulsje nawilżające, a także używać delikatnych płynów myjących.

Bardzo ważne jest zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia przed, w trakcie i po leczeniu, aby pomóc jej jak najszybciej odbudować jej naturalną barierę ochronną.

Comments

  1. Ciężki lek. Stosowałam zanim go wycofali, moje paznokcie i włosy łamały się jak nie wiem… tego typu leki bardzo ingerują w ciało, skutki można poczuć nawet po latach.

  2. Zamiast takich leków, warto sprawdzić mniej radykalne metody, ja smaruję się kremem Sevolium, w jego składzie znajdziecie min: nanozłoto, miedź, cynk, wyciąg z kory i liści, ekstrakt z nagietka czy lukrecji. Wszystko to sprawia, że naturalne składniki pomagają bez zbędnych ingerencji w ciało np. wątrobe.

  3. Mi ten lek zwiększył poziom cholesterolu we krwi. Teraz muszę uważać na to co jem. W sumie dobrze, że go wycofali – miał stanowczo za duże i silne skutki uboczne.

  4. Córka ma trądzik, wolałabym uniknąć podawanie jej silnych leków. Widzę, że ten już wycofali..co najlepiej podać 15-latce z trądzikiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code