Kanałowe leczenie zębów pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, to nowoczesne rozwiązanie i przyjazna metoda leczenia dla każdego, w kim sama nazwa: leczenie kanałowe budzi odruchowy lęk. Leczenie tradycyjne kojarzy się z bólem i długotrwałym, nieprzyjemnym procesem. Na szczęście, dzięki postępowi w medycynie, w gabinetach dostępny jest dużo szybszy i bezbolesny sposób.

Na czym polega leczenie kanałowe i dlaczego je wykonujemy?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na zabieg, chce dowiedzieć się na czym polega leczenie kanałowe zęba bardziej szczegółowo. W przypadku zapalenia lub martwicy miazgi zęba, jedynym sposobem na jego uratowanie jest leczenie kanałowe. Poza tym istnieje tylko jedna, drastyczniejsza metoda, czyli usunięcie zęba. Leczenie kanałowe jest dużo lepszym rozwiązaniem ponieważ tak przeleczony ząb może służyć nam jeszcze przez wiele lat. Leczenie kanałowe zęba polega na usuwaniu zmienionej chorobowo miazgi z komory zęba oraz wszystkich kanałów. Najczęściej zapalenie miazgi wiąże się z zaawansowaną, nieleczoną próchnicą lub urazowym odsłonięciem miazgi.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czym różni się od tradycyjnego?Kanałowe pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo bardziej zaawansowanym sposobem leczenia kanałowego. Tradycyjnie leczenie to przebiega najczęściej w następujących krokach:

  • prześwietlenie zęba w celu zobrazowania problemu
  • otwarcie zęba i zatrucie go podczas oddzielnej wizyty
  • kolejna wizyta, podczas której wykonane jest: dokładne oczyszczenie kanałów (przepłukiwanie), osuszenie kanałów, wypełnienie kanału i zęba
  • dodatkowa wizyta w przypadku utrzymującego się bólu

Dzięki rozwojowi medycyny, obecnie dostępna jest dużo nowocześniejsza metoda – leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Mogą wystąpić szczególnie wskazania do takiego leczenia, na przykład nietypowa anatomia zębów, ale można ją stosować w każdym przypadku. Przede wszystkim ta metoda jest dużo szybsza i bardziej precyzyjna. To dlatego, że przy leczeniu używa się mikroskopu operacyjnego, który powiększa żądany obszar od 6 aż do 25 razy. Dodatkowo daje silne źródło światła, ułatwiając stomatologowi pracę.Mikroskop pokazuje dokładny obraz wszystkich kanałów i korzeni, nawet tych niewidocznych gołym okiem. Można dzięki niemu ocenić uszkodzenia, a następnie z dużą precyzją oczyścić i wypełnić kanały.

Dzięki temu leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo przyjaźniejsze dla pacjenta niż leczenie tradycyjne.

Czy zawsze konieczne jest zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym często okazuje się koniecznością jedynie w przypadku leczenia tradycyjnego. Oznacza to po prostu uśmiercenie nerwu, którego zapalenie powoduje silne dolegliwości bólowe. Aby tego dokonać, potrzebna jest dodatkowa wizyta u dentysty. Otwiera on ząb ponieważ musi dostać się do miazgi i wypełnia go specjalną masą zawierającą paraformaldehyd. Niestety substancja ta jest toksyczna. Po zatruciu zęba wciąż możemy odczuwać ból wynikający z podrażnienia mechanicznego miazgi.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem całkowicie eliminuje potrzebę zatruwania zęba.

Ile trwa leczenie kanałowe i od czego zależy?

Nie można jednoznacznie powiedzieć ile trwa leczenie kanałowe zęba. Jest to zabieg dość skomplikowany i jego długość zależy między innymi od ilości kanałów, budowy zęba, stopnia zaawansowania choroby miazgi. Zabieg trwa więc od jednej do kilku godzin. Należy jednak pamiętać, że w leczeniu standardowym, kiedy konieczne jest zatrucie zęba, leczenie rozkłada się na dwie wizyty, a czas oczekiwania pomiędzy wizytami może wynosić nawet kilka tygodni.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dużo szybsze i całość zamyka się podczas jednej wizyty. Zabieg może nawet zakończyć się w ciągu jednej godziny.

Warto nadmienić, że przy leczeniu kanałowym pod mikroskopem, oczyszczenie kanałów jest bardzo dokładne i eliminuje możliwość zakażenia. Przy leczeniu tradycyjnym zdarza się, że raz leczony ząb trzeba ponownie otwierać.

Czy leczenie kanałowe boli i jak tego uniknąć?Leczenie kanałowe zębów.

Zanim dowiemy się czy leczenie kanałowe boli, pamiętajmy, że już samo zapalenie miazgi jest bardzo bolesne i to właśnie ten ból najczęściej motywuje nas do odwiedzenia stomatologa. Natomiast leczenie kanałowe zęba nie boli. Podczas zabiegu podawane są środki znieczulające. Dzięki nowoczesnym lekom oraz metodzie komputerowego podawania ich, zabiegi leczenia kanałowego są coraz mniej bolesne.Co innego ból zęba po leczeniu kanałowym.

W przypadku sposobu tradycyjnego, rzeczywiście może pojawić się ból po leczeniu kanałowym. Najczęściej ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Czasem jednak utrzymuje się nawet do 2-3 tygodni. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, jako dużo nowocześniejsze i dokładniejsze, spowoduje co najwyżej ból migdałków.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba i od czego zależy?

Żeby sprawdzić ile kosztuje leczenie kanałowe zęba, musimy dokładniej określić rodzaj leczenia. Leczenie kanałowe pod mikroskopem kosztuje więcej niż tradycyjne. Zależnie od ilości kanałów (trzonowce mają ich więcej, podczas gdy siekacze najczęściej są jednokanałowe), cena może wynosić od 300 aż do 900 złotych. Jeśli musimy otworzyć ząb leczony wcześniej metodą tradycyjną, koszt leczenia kanałowego wzrasta nawet do kwoty przekraczającej 1,500 złotych.

Wybierając metodę pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również własny komfort i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

code