Pryszcze – problem nie tylko nastolatków

Jak pozbyć się pryszczy? To pytanie, które bez wątpienia nurtuje większość nastolatków. Rzeczywiście, najczęściej pryszcze towarzyszą osobom, które przechodzą okres dojrzewania. Powstawanie tych niechcianych, szpecących ropnych zmian związane jest z hormonami, których prawdziwą burzę chłopcy i dziewczęta przechodzą w wieku mniej więcej 11 – 17 lat. Oczywiście u każdego proces ten przebiega bardzo indywidualnie, zaczyna się wcześniej, trwa dłużej, a czasem przechodzi niezauważony, bez dokuczliwych zmian w ciele. Dość powszechnym efektem działalności hormonów jest jednak pobudzenie gruczołów łojowych. Łój, który produkują ma bardzo ważne zadanie: uelastycznia skórę, chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV, przed bakteriami, a także przed drobnymi urazami mechanicznymi. Jeżeli jednak jest produkowany w nadmiarze, może stać się prawdziwym problemem. Zbyt duża ilość łoju, nazywana fachowo sebum, zatyka ujście mieszka włosowego tworząc zaskórniki, które są idealnym środowiskiem dla bakterii. Rozmnażające się bakterie doprowadzają do powstania ropnych grudek – pryszczy.

Prawdą jednak jest, że pryszcze podskórne to problem, który dotyczy również dorosłych, którzy już dawno mają za sobą okres dojrzewania. Coraz częściej pryszcze na twarzy, ale również pryszcze na plecach stają się dylematem, z którym muszą poradzić sobie tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Podłoże powstawania takich zmian skórnych u dorosłych jest podobne jak u nastolatków – najczęściej przyczyną są hormony.

W obu przypadkach sposoby na pryszcze są podobne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym jak bardzo szkodliwe jest wyciskanie pryszczy. Oczywiście, widoczne pryszcze na czole aż się proszą o wyciśnięcie, ale to tylko pogorszy sytuację. Przede wszystkim bardzo prawdopodobne jest, że nie uda nam się usunąć całej ropy. Resztki zostaną pod skórą i będą powodowały kolejne wykwity. Mechaniczne wyciskanie pryszczy może przynieść przykre skutki w postaci przebarwień i blizn, których bardzo trudno się pozbyć.

Kolejny sposób na pryszcze to odpowiednia pielęgnacja skóry. Godne polecenia będą kosmetyki naturalne, takie jak krem Sevolium na zaczerwienioną twarz trądzikową. Skutecznie reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu zapobiega powstawaniu kolejnych zmian na skórze. Odpowiedni szampon powinien ukrócić również pryszcze na głowie.

Osoby, które na co dzień malują się, powinny przeanalizować skład kolorowych kosmetyków. Wykluczenie tych, które mogą zatykać pory i dodatkowo utrudniać pracę skóry, może być dużym krokiem na drodze do całkowitego pozbycia się problemu pryszczy.

Pryszcze pojawiające się w nietypowych miejscach, to jest np. pryszcz w uchu, czy pryszcze na szyi, mogą być spowodowane niedostateczną higieną. Zgodnie z chińską metodą, wykwity na twarzy mają swoje znaczenie – sygnalizują, że inna część naszego ciała nie jest do końca zdrowa. Rozszyfrować to pomaga mapa pryszczy. I tak pryszcze na brodzie oznaczałyby problemy ginekologiczne.

Pielęgnacja skóry problematycznej to przede wszystkim systematyczność. Jak szybko pozbyć się pryszcza? Przede wszystkim codzienną pielęgnacją nie dopuścić do jego powstania.